piątek, 14 lutego 2014

Kolorowe świderki

Witam! Dziś na kolorowo, pożywnie i oczywiście na szybko! Przepis można zawrzeć w krótkim opisie. (Zdjęcie postaram się w przyszłości zastąpić bardziej atrakcyjnym...)
Potrzebujesz: Makaron świderki (jeśli zależy Ci na bardziej interesującym efekcie wizualnym to najlepiej kolorowy); 400g polędwiczek z kurczaka (jeśli jesteś wegetarianinem możesz sobie oczywiście podarować); 1 bakłażan; 1 cukinia; 1 papryka; 1 średniej wielkości cebula bądź połowa dużej; 6 pomidorków rzymskich- właściwie to nic nie szkodzi na przeszkodzie by dorzucić jeszcze inne warzywa, które lubisz); przyprawy, które lubisz (sól, pieprz, curry- jeśli masz, np. niekolorowy makaron to curry nada mu ładną barwę; papryka mielona słodka i ostra, czosnek granulowany...); ewentualnie 100ml słodkiej śmietany18%.

Gotujesz makaron- oczywiście al' dente. Odcedzasz, przelewasz wodą i z powrotem  przesypujesz do garnka.

Pozostałe składniki kroisz w kosteczkę. Na rozgrzany olej wrzucasz najpierw mięso, po ok. 1-2 minutach dorzucasz całą resztę wraz z przyprawami i dusisz ok. 10 min. 
 Całość przelewasz (warzywa już puszczą sok, więc konsystencja będzie płynna z niewielkimi elementami stałymi :)) do garnka z makaronem, mieszasz dokładnie, w razie potrzeby możesz podgrzać chwilę. Właściwie to danie jest już gotowe. Opcjonalnie, dla zwiększenia sytości potrawy można dolać ok. 100 ml słodkiej śmietany 18%. Oczywiście niepolecane dla dbających o linię. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz