wtorek, 22 września 2015

Zielone smoothie, czyli koktajl z jarmużem

Skoro już zakupiłam całą torbę jarmużu to trzeba go skosztować na kilka różnych sposobów : ) Krem warzywny z jarmużem okazał się strzałem w dziesiątkę, ale koktajl owocowy z jego udziałem - również rewelacja. Pijemy go drugi dzień z rzędu po kolacji i z pewnością będzie często gościł w mojej kuchni. Oczywiście jak najbardziej wskazane są różnego rodzaju modyfikacje pod względem doboru składników. 

Poniżej moja propozycja na odżywczy, orzeźwiający smoothie. Zdjęcie może tego nie odzwierciedla, ale napój ma bardzo soczysty, "trawiasty" kolor. Wygląda w zasadzie jak zmiksowane kiwi ; )


Składniki: (2 porcje)
- 1 banan,
- 1 pomarańcza,
- 1/2 zielonego jabłka, 
- plasterek cytryny (bez gorzkiej skórki),
- garść jarmużu,
- szklanka wody. 

Wykonanie:

Owoce obrać (jabłko można ze skórą), pokroić na mniejsze kawałki, dodać jarmuż, zalać wodą i dokładnie zblendować (ok. 1 min, aby uzyskać całkowicie gładką kosystencję lub krócej, jeśli ktoś preferuje wyczuwalne kawałki owoców w koktajlu). 

Dodanie mniejszej ilości wody, np. 1/2, albo 3/4 szklanki sprawi, że uzyskamy konsystencję owocowego, bardziej sycącego musu, którym będzie można zajadać się łyżeczką. Stanowi to również ciekawą opcję dla bardziej głodnych aniżeli spragnionych : )

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz