czwartek, 2 czerwca 2016

Smoothie "Trzy kolory"

Jak zapewne zauważyliście ostatnio królują u mnie koktajle. Rzeczywiście dużo ich spożywam, w zasadzie prawie każdego dnia jakiś sobie przyrządzam. Cechuje je to, że skutecznie gaszą pragnienie i orzeźwiają, a ja dość ciężko znoszę upały w mieście. W swoim mieszkaniu, które mieści się w bloku czuję się czasem jak w parnej klatce, zatem często mam potrzebę ochłodzenia się. Napoje na bazie owoców i lodu charakteryzuje właśnie to, że skutecznie wychładzają organizm, zatem ich spożywanie zimą nie sprawia zbyt dużej przyjemności - wówczas uciekamy raczej w gorące, aromatyczne zupy kremy. 

Mój dzisiejszy koktajl, przyrządzony wg przepisu z książki "100 najlepszych przepisów na zachowanie młodości" miał składać się z trzech osobnych warstw, ale jakoś nie wygląda to jak na obrazku. Warstwy, które miały na sobie spoczywać, pięknie się prezentując, wymieszały się, tworząc w gruncie rzeczy równie interesującą mozaikę. Najważniejsze, że smakowało, zatem przepis pod tym względem spełnił swoją rolę. 
Składniki: 
- 10 - 20 dag truskawek,
- 4 kiwi,
- 1 brzoskwinia (ja użyłam z puszki, ponieważ w sklepie jeszcze nie było),
- 1 banan,
- 1,5 szklanki wody,
- 3 łyżeczki miodu (ja dałam chyba nieco więcej, by uzyskać bardziej kremowy, aniżeli kwaśny smak),
- 6 kostek lodu.

Wykonanie
- Truskawki umyć, odszypułkować (odłożyć 2 do dekoracji). Kiwi obrać i pokroić. Świeżą brzoskwinię sparzyć wrzątkiem, obrać ze skórki i wyjąc pestkę, ewentualnie skorzystać z brzoskwini z puszki, miąższ pokroić. Banana obrać i pokroić w plasterki. 

- Zmiksować najpierw truskawki, następnie kiwi i na końcu brzoskwinię z bananem, dodając do miksowanych produktów po 1/2 szklanki wody, 1 łyżeczce miodu i po 2 kostki lodu. 

- Przelać do szklanek warstwami: mus truskawkowy, z kiwi i brzoskwiniowo - bananowy. Udekorować truskawkami. Podawać od razu po przyrządzeniu.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz